Rok 2016/2017

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

Dnia 8 grudnia nasze przedszkole odwiedzili pracownicy PGNiG ubrani w galowe mundury górnicze – Pan Łukasz Tacik oraz Pan Sylwester Farbaniec. Dzieci powitały gości wierszem i piosenką oraz zaprosiły do wspólnej zabawy – powitanki. Dla dzieci byłato szansa spotkania się z prawdziwym górnikiem. Panowie z wykorzystaniem bardzo ciekawej prezentacji multimedialnej opowiedzieli dzieciom o istocie codziennej pracy górnika naftowego, historii i rozwoju przemysłu naftowego oraz procesie wydobycia ropy i gazu. Przedszkolaki miały również możliwość zapoznania się ze sylwetką Ignacego Łukasiewicza. Wręczone przez gości pamiątkowe czako i kolorowanki były dla dzieci pamiątką tego pouczającego spotkania. Na koniec były pamiątkowe zdjęcia i wielkie podziękowania dla górników.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi Tacikowi, Panu Sylwestrowi Farbańcowi oraz PGNiG Warszawa SA, Oddział Zielona Góra, PMG Wierzchowice za umożliwienie naszym dzieciom udziału w akcji „Górnik w przedszkolu”.


MIKOŁAJKI „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają, wszystkie z radością na niego czekają”

6 grudnia 2016 roku nasze przedszkole odwiedził św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Dzieciom udało się zaprosić Mikołaja do wspólnej zabawy, tańca i śpiewu. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia i prezenty. Wszystkie dzieci z radością zaprosiły Mikołaja za rok obiecując, że przez ten czas będą tak samo grzeczne, jak teraz. „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają, wszystkie z radością na niego czekają”

ANDRZEJKI


Święty Andrzej szczęście wróży, z wosku, butów i ostrużyn”
Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie, dniem otwierającym drzwi do nieznanej przyszłości. W naszym przedszkolu Andrzejkowe wróżby odbyły się we wtorek 29.11.2016r. Dzieci z wielką radością oczekiwały na wspólną zabawę. Atrakcjami spotkania były wróżby, konkursy, lanie wosku, wykonanie pracy plastycznej- pełnej czarów i magii oraz wspólna zabawa przy muzyce. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie?


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


25 listopada nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Z tej okazji wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola swojego ulubionego pluszaka, którego zaprezentowały na forum grupy. Misiowe zabawy, konkursy, rymowane wierszyki, piosenki, prace plastyczne i opowiadania były nieodzownym elementem dnia. Nie zabrakło również degustacji ulubionego przysmaku misiów „miodu”. Przedszkolaki mogły sobie również przypomnieć o swoich prawach i obowiązkach z pomocą prezentacji multimedialnej pt. „Hej przedszkolaku to nie zabawa, masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa”Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Zachęcamy wszystkich Rodziców do czytania dzieciom książek w te długie jesienno-zimowe wieczory. Będzie to na pewno miło spędzony czas z dzieckiem przytulającym pluszaka.


SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZEM POLICJI


16 listopada czekała na przedszkolaków wyjątkowa niespodzianka – spotkanie z funkcjonariuszem policji. Pan policjant opowiedział dzieciom o swojej pracy, potrzebie zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w kontaktach z nieznajomymi, jak również zwrócił szczególną uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych. Przedstawicielowi policji udało się przekonać dzieci, że w każdej sytuacji mogą liczyć na pomoc ze strony policji – co było okazją do sprawdzenia znajomości numerów alarmowych. Największą atrakcją dla dzieci było zwiedzanie wnętrza radiowozu na placu w okolicy przedszkola. Serdecznie dziękujemy za ciekawą i pouczającą lekcję, która 
z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków!!!!!!!!!!!!!!!!

ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

W poniedziałek, 7 listopada, w naszym przedszkolu odbył się Światowy Dzień Postaci z Bajek. Ten wyjątkowy dzień miał przypomnieć dzieciom, jak ważne są bajki i że warto do nich ciągle powracać. Chętne dzieci przybyły do przedszkola przebrane w bajkowe stroje, wychowawcy grup odczytywali dzieciom fragmenty znanych bajek w połączeniu z zagadkami, nie zabrakło wspólnej zabawy przy piosence, układania puzzli oraz wykonania pracy plastycznej, której bohaterami były, wybrane przez dzieci, ulubionych postacie z bajek. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Czytajmy dzieciom, aby zachęcić ich do samodzielnego czytania.


Z WIZYTĄ W PRACOWNI KRAWIECKIEJ


Dnia 03 listopada z wielką przyjemnością odwiedziliśmy pracownię krawiecką, którą prowadzi mama Marysi, Pani Izabela Kapa. Pani Iza zapoznała dzieci z etapami pracy krawcowej, odmierzaniem, wykrawaniem materiałów, szyciem na różnego rodzaju maszynach - w zależności od rodzaju i grubości materiałów. Po powrocie do przedszkola, zainspirowane wycieczką przedszkolaki, zadawały wiele inspirujących pytań związanych z wycieczką, spoglądając przy okazji na pamiątkowe, uszyte przez mamę Marysi serduszko. Serdecznie dziękujemy Pani Izie za zaproszenie!!!!!!!!!!!!!!!


DZIEŃ NAUCZYCIELA


„Nasza Pani jest kochana, zawsze ma dla dzieci czas. Zwykle Pani śpiewa dla nas, ale dziś posłucha nas”. 14 października był w naszym przedszkolu wyjątkowym dniem, a zawdzięczać go możemy naszym najmłodszym pociechom – przedszkolakom, którzy zaprezentowali dla wszystkich zaproszonych gości występy. Dzieci z każdej grupy złożyły życzenia – dla pani Dyrektor, wszystkich nauczycieli oraz pracowników obsługi. Zaproszonym gościom wręczone zostały pamiątkowe, „kolorowe sowy”. Dopełnieniem tej szczególnej uroczystości były piosenki, odśpiewanie uroczystego „sto lat”, jak również zainicjowana przez dzieci wspólna zabawa z nauczycielami. Serdecznie dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za życzenia i kwiaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej!!!!!!!!!!!!!!DZIEŃ WARZYW I OWOCÓW


„Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki …”. 6 października w naszym przedszkolu odbył się Dzień Warzyw i Owoców mający na celu popularyzację zdrowego stylu życia i odżywania się. W tym dniu każde z dzieci przyniosło do przedszkola wybrane, ulubione owoce. Podczas zabaw, gier sprawnościowych oraz zajęć plastycznych, dzieci miały możliwość przypomnienia sobie, jak wyglądają i smakują warzywa i owoce. Punktem kulminacyjnym dnia była oczywiście degustacja sałatki owocowej przygotowanej przez dzieci. Promocja zdrowia i wdrażanie dzieci do prawidłowego odżywiania się jest naszym zadaniem priorytetowym!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Dnia 30 września o godzinie 15:00 na boisku sportowo – rekreacyjnym ORLIK odbyło się „Święto Pieczonego Ziemniaka”, w którym po raz pierwszy wzięły udział również i nasze przedszkolaki wraz z rodzicami, świętując ten dzień wspólnie z uczniami Zespołu Szkół w Cieszynie. Na samym początku dzieci wraz z rodzicami przystąpili do pracy nad stworzeniem ZIEMNIAKA – CUDAKA, tym samym przystępując do konkursu na „Najśmieszniejszego Ziemniaka Wielkopolski”. Korzystając z materiałów zgromadzonych w „skrzyni skarbów”, a także tych przyniesionych przez rodziców – dzieci tworzyły i projektowały swoje CUDAKI. Gotowe prace podpisane zostały imieniem autora i umieszczone zostały na wystawie. Wszyscy z zachwytem podziwiali „Ziemniaczaną Rodzinkę”, która powędruje na wystawę do przedszkola, gdzie komisja konkursowa wyłoni zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych. Wyniki konkursu już niedługo. 
Po ukończeniu prac przyszła pora na wspólną zabawę. Odbyły się zawody w sadzenie i zbieranie ziemniaków, zabawy integracyjne ze śpiewem, rysowanie kolorową kredą, a także konkurencje dla rodziców na „Najdłuższą obierkę z ziemniaka”. Nie mogło oczywiście zabraknąć „Ziemniaczanej uczty” przy ognisku i wspólnej degustacji. „Święto Pieczonego Ziemniaka” stało się okazją do wspólnej zabawy, którą chcielibyśmy wpisać w tradycję naszego przedszkola. 
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie i miło spędzony czas.

 

DZIEŃ CHŁOPCA

Dnia 30 września na wszystkich chłopców w przedszkolu już od samego rana czekało wiele niespodzianek – a wszystkie z okazji „Dnia Chłopca”, o którym jak co roku pamiętamy. 
W tym dniu nie zabrakło wielu atrakcji – dziewczynki wręczyły chłopcom uśmiechnięte, kolorowe buźki „Słoneczka”, złożyły życzenia, odśpiewały „Sto lat”, uściskały, a nawet i ucałowały. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy przy muzyce.

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Dnia 29 września wszystkie dzieci wzięły udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Specjalnie z tej okazji zaprosiliśmy do przedszkola Panią dyrektor Barbarę Nowak, która przeczytała dzieciom bajkę autorstwa A. Łaby pt. „Grzyb Borowik”- bajkę pozwalającą przezwyciężać lęk przed nieznanym, a także rozwijającą postawę tolerancji i szacunku wobec innych. Dzieci zachwycone były opowieścią, a swoimi spostrzeżeniami na temat treści bajki dzieliły się w rozmowie z Panią Dyrektor. Dzień Głośnego Czytania rozpoczął w naszym przedszkolu akcję: „Cała Polska Czyta Dzieciom”, w trakcie trwania której zapraszać będziemy członków rodzin naszych przedszkolaków. Serdecznie zapraszamy!!!!!!!!!!!!!!!!!!OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Dnia 20 września przedszkolaki obchodziły wraz ze swoimi wychowawczyniami Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Symbolicznym kolorem w tym dniu stał się kolor niebieski – wszystkie przedszkolaki można było spotkać z niebieskim balonikiem w ręku. Dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie, konkursach i grach zespołowych, nie zabrakło również tańców i śpiewu. W pracy zespołowej dzieci mogły wykazać się inwencją twórczą i wyobraźnią plastyczną podczas malowania palcami – efektem końcowym były cztery plakaty prezentujące „KOLOROWY ŚWIAT PRZEDSZKOLAKA”. W przedszkolu było wesoło i kolorowo. Swoją radością dzieci dzieliły się z mieszkańcami Cieszyna podczas spaceru. Barwny korowód i okrzyki dzieci „Dzisiaj Dzień Przedszkolaka”, wzbudzały zainteresowanie przechodniów i okolicznych mieszkańców. Na twarzach dzieci gościł szeroki uśmiech, ponieważ każdy wychowanek wiedział, że to jest jego dzień i jego święto. 
Na zakończenie dnia każdy przedszkolak otrzymał balonik i medal „Wzorowego Przedszkolaka”, aby upamiętniał radosne i pełne wrażeń chwile.

 

PODAJ DALEJ … DRUGIE ŻYCIE ODPADÓW

 

Jak co roku dzieci z naszego przedszkola wzięły udział, dnia 16 września w ogólnopolskiej akcji „Sprzątania Świata” pod hasłem:„Podaj dalej … Drugie życie odpadów”. Przesłaniem tegorocznej akcji było poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów, a także uświadamianie dzieciom ich codziennego wpływu na środowisko. Przed wyjściem z przedszkola nauczycielki wraz z dziećmi rozmawiały na temat ochrony środowiska – głównie segregacji odpadów i recyklingu. Podczas sprzątania najbliższej okolicy przedszkola, uzbrojone w rękawiczki ochronne i worki na śmieci przedszkolaki – przekonały się, że o przyrodę należy dbać, a także nauczyły się w jaki sposób segregować odpady. Pozostaje tylko trwać w przekonaniu, że najmłodsi będą miłośnikami przyrody.

 

 

INAUGURACJA ROKU SPORTOWEGO

 

02 września 2016 roku odbyła się Inauguracja Roku Sportowego 2016/2017. Przedszkolaki wraz z uczniami Zespołu Szkół w Cieszynie udali się z tej okazji na boisko „Orlik”, gdzie zostali podzieleni na grupy wiekowe podczas biegów. Wszyscy uczestnicy 
z zapałem i duchem rywalizacji dotarli do mety, gdzie czekały już na nich gromkie brawa i nagrody. 
Wyniki dla przedszkolaków przedstawiają się następująco:

GRUPA 5-6latków: (dziewczynki, chłopcy)

I MIEJSCE – Zuzanna Walas, Maciej Dziabas

II MIEJSCE – Lena Michalewska, Krzysztof Pyrka

III MIEJSCE – Laura Antoniak, Dawid Wojtkowski

GRUPA 3-4latków: (dziewczynki, chłopcy)

I MIEJSCE – Olga Olech, Mikołaj Luckstaedt

II MIEJSCE – Maja Malicka, Antoni Pyrka

III MIEJSCE – Zofia Myszkowska, Sebastian Gorell

Zwycięzcom gratulujemy pierwszych sukcesów sportowych!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO 2016/2017

 

01 września 2016 roku uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok przedszkolny 2016/2017. Pani Dyrektor powitała wszystkich przybyłych przedszkolaków, ich rodziców oraz nauczycieli. Podczas zabaw adaptacyjno – integracyjnych dzieci mogły zapoznać się z nowymi kolegami i koleżankami, salami i pomieszczeniami w przedszkolu. Wszystkim dzieciom życzymy radosnych chwil spędzonych w naszym przedszkolu. Mamy nadzieję,iż nadchodzący rok będzie okazją do zdobywania nowych doświadczeń. Rodzicom życzymy dużo cierpliwości, satysfakcji i zadowolenia z dokonań swoich dzieci.

 


 

Projekty

 80- w roku szkolnym 2016/2017 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną „Książka oknem na świat”

 

 

Prowadzimy jawny rejestr zbiorów danych osobowych

 

 

8 -W roku szkolnym 2015/2016 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną ,,Listy budują więzi"

 

 

530- W roku szkolnym 2014/2015

i 2015/2016 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną  „Kultura słowa tarczą bezpieczeństwa”