Rok 2016/2017

W grudniu rozstrzygnięte zostały dwa konkursy w ramach projektu z języka angielskiego ”Be the best!”. Pierwszy z nich skierowany był do klas I-III:

I miejsce Amelia Dziabas

Adresatami drugiego były klasy IV-VI szkoły podstawowej. Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany, a kreatywność uczniów była ogromna. Oto laureaci:

I miejsce Hanna Gonera
II miejsce Julia Antoniak
III miejsce Natalia Michalewska

Gratulujemy serdecznie wszystkim nagrodzonym i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

1:0 dla Nieba

Bóg daje ci wiele.
- Daje ci ręce, abyś zmieniał to co złe;
- Daje ci rozum, abyś myślał nad tym, co robisz;
- Daje ci serce, abyś kochał;


Sześć lat temu Zespół Szkół w Cieszynie wprowadził zwyczaj wieczornic bożonarodzeniowych, podczas których uczniowie przypominają nam dorosłym, co w życiu jest najważniejsze.
W sobotnie popołudnie 17 grudnia 2016 roku kościół parafialny pod wezwaniem świętego Michała Archanioła wypełnił się po brzegi dziećmi oraz ich rodzinami. Dyrektor Zespołu Barbara Nowak z radością powitała gości, wśród których był Poseł Rzeczpospolitej Polskiej Tomasz Ławniczak, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Leraczyk, Wójt Gminy Sośnie Stanisław Budzik, Przewodniczący Rady Gminy Mirosław Ostojak, Sekretarz Gminy Justyna Maryniak, Przewodniczący Komisji Oświaty Adam Harlak, radni Z. Kisiński, D. Grobelny, G. Wieczorek, sołtysi, Stowarzyszenie Przyjazne Otoczenie, przedstawiciele instytucji, emerytowani pracownicy szkoły, p. Dariusz Berek, który jak zwykle dbał o udokumentowanie filmowe przedstawienia oraz dyrektor ogniska muzycznego Moderato Dorota Macalak, która przygotowała akompaniament zespołu skrzypiec.

Diabły w piekle, anioły w niebie przeprowadziły narady, jak przeciągnąć ludzi na swoją stronę. Obserwowano również zachowania ludzi na ziemi, które prezentowały ich podejście do Świąt Bożego Narodzenia. Niestety tylko nieliczni, zapytani przez reportera, byli nimi zainteresowani.
Całą nadzieję pokładano w dzieciach i reporter nie zawiódł się. Ostatecznie zwyciężyło niebo 1: 0.
Klimat Świąt wyczuwalny był już przy wejściu do kościoła, gdyż rodzice obdarowywali widzów oryginalnymi, własnoręcznie wykonanymi aniołami. Scenografia, centrum której stanowiła panorama współczesnego BETHLEHEM, gra świateł, kostiumy, aktorska gra małych dzieci, oraz śpiew dzieci, ich rodziców i nauczycieli przy akompaniamencie skrzypiec, gitar, pianina i akordeonu sprawiły, że zostaliśmy wprowadzeni w szczególny okres roku, kiedy należy się zatrzymać, wyciszyć i zastanowić. Święta Bożego Narodzenia obchodzimy raz w roku, ale miłość, która sprawiła, że one są każe nam cieszyć się cały rok i obdarowywać sercem, życzliwością, dobrym słowem… drugiego człowieka.Poseł Tomasz Ławniczak, doceniając pracę uczniów i nauczycieli zaapelował też o to, abyśmy wspólnie śpiewali nasze piękne, polskie kolędy. NatomiastProboszcz parafii, ksiądz Waldemar Willak podziękował za zaangażowanie i wielki wkład pracy oraz podkreślił znaczenie Szkoły w środowisku lokalnym.
Wierzymy, że wspólnie spędzony czas obfitujący w życiowe refleksje zaowocuje radosnym przeżywaniem Bożego Narodzenia, a słowa dzieci usłyszane podczas przedstawienia pozostaną w sercach na zawsze.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Pomagając innym pomagasz i sobie”


05 grudnia przypada Dzień Wolontariatu i to właśnie wtedy delegacja uczniów Zespołu Szkół w Cieszynie wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego i Rodzicami zawitali w Dziecięcym Szpitalu Onkologicznym „Przylądek nadziei” we Wrocławiu.
To nie pierwsza akcja szkolnego wolontariatu. Pragniemy robić coś konkretnego: uratować kogoś, zadbać o kogoś, zawalczyć o jakąś ważną sprawę. To wzmacnia nasz kręgosłup moralny, uczy odpowiedzialności, umiejętności pracy w grupie. Pomagaliśmy Frankowi
i cieszymy się, że udało się zwalczyć chorobę. Wspomagamy Krzysia i inne osoby, które czekają na życzliwość otoczenia, np. ludzie samotni i starsi w środowisku, w którym żyjemy.
Dziś wspieramy cały odział dziecięcy we Wrocławiu. Nasuwa się refleksja za ks. Janem Twardowskim „Spieszmy się kochać ludzi”. W ubiegłym roku nie zdążyliśmy wesprzeć chłopca z tego szpitala, zatem w tym roku mamy obowiązek spłacić dług wobec innych potrzebujących miłości.
Uczniowie przygotowywali się do spotkania z dziećmi chorymi na białaczkę od początku listopada. Na zajęciach kółka plastycznego wykonywali ozdoby choinkowe, aby udekorować nimi choinkę przed szpitalem. Mogli liczyć na pomoc nauczyciela prowadzącego zajęcia oraz pań Katarzyny Michalewskiej i Romany Bomba. W swoją pracę wszyscy wkładali wiele serca, ponieważ wiedzie
li, że mogą cierpiącym dzieciom podarować choć trochę radości.

SU pragnie serdecznie podziękować wszystkim Dzieciom, Rodzicom, Nauczycielom i ludziom dobrego serca za odpowiedź na zaproszenie do ofiarowania pluszaka.
Zebrano 80 pluszowych przytulanek. Każdy gest, każdy upominek jest świadectwem, że umiemy dzielić się z innymi, szczególnie z bezbronnymi w obliczu choroby. Cieszy fakt, że jest w nas jeszcze empatia, odpowiedzialność i dużo miłości. Wychowywanie w duchu takich wartości jest bezcenne i tego uczymy nasze dzieci.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Mistrzynie ortografii

Dnia 28 listopada 2016 roku w Zespole Szkół w Cieszynie odbył się szkolny etap XVII Rejonowego Konkursu Ortograficznego dla klas IV – VI, do którego przystąpiło 7 uczennic. Trzy najlepsze – Julia Antoniak, Natalia Michalewska i Hanna Gonera reprezentowały naszą szkołę 02 grudnia na etapie rejonowym w Odolanowie. Tam Julia i Natalia zdobyły wyróżnienia. Gratulacje!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Etapy szkolne konkursów wojewódzkich

 

Dnia 24.11.2016 r. w Szkole Podstawowej w Cieszynie odbył się etap szkolny VI Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego,  w którym brało udział 10 uczniów z klasy V i VI . Dwie uczennice z klasy VI Hanna Gonera i Julia Antoniak przeszły do etapu rejonowego. Gratulujemy. Przed nimi więcej nauki i trudniejsze zadania do rozwiązania. Życzymy wytrwałości w przygotowaniach.


W piątek 25 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej w Cieszynie odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych. Wzięło w nim udział pięcioro uczniów. Wyniki przedstawiają się następująco:
Natalia Michalewska - klasa V - 19 punktów na 40
Wiktoria Rusinek – klasa V - 17 punktów na 40
Julia Antoniak – klasa VI - 35 punktów na 40
Hanna Gonera – klasa VI - 28 punktów na 40
Weronika Włodarczyk – klasa VI - 8 punktów na 40
Do etapu rejonowego zakwalifikowała się Julia Antoniak. Gratuluję!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Projekty

 80- w roku szkolnym 2016/2017 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną „Książka oknem na świat”

 

 

Prowadzimy jawny rejestr zbiorów danych osobowych

 

 

8 -W roku szkolnym 2015/2016 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną ,,Listy budują więzi"

 

 

530- W roku szkolnym 2014/2015

i 2015/2016 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną  „Kultura słowa tarczą bezpieczeństwa”